قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > بهداشت و سلامت > تغذیه و طب سنتی > خواص شگفت انگیز کرفس برای لاغری

خواص شگفت انگیز کرفس برای لاغری

به لطف مواد مغذی موجود در کرفس، این ماده غذایی می تواند فواید سلامت مختلفی را ارائه کند. در ادامه با برخی از مهمترین آنها بیشتر آشنا می شویم.

خواص شگفت انگیز کرفس برای لاغری
خواص شگفت انگیز کرفس برای لاغری

کاهش فشار خون

نتایج مطالعه ای که در کلینیک کلیولند انجام شد، نشان داد که کرفس ممکن است توانایی کاهش فشار خون را داشته باشد. کرفس حاوی ترکیبی به نام فتالید است که به شل شدن دیواره شریان ها و افزایش جریان خون کمک می کند و نتیجه این شرایط کاهش فشار خون است. زمانی که ساقه کرفس را مصرف می کنید از فواید فیبر، منیزیم و پتاسیم موجود در این ماده غذایی نیز بهره‌مند می شوید که به تنظیم فشار خون کمک می کنند.

محافظت از سلامت کبد

کبد یکی از اندام هایی است که به سختی در بدن کار می کند و وظایف مختلفی را بر عهده دارد. از این رو، حفظ سلامت کبد برای کمک به پالایش سموم اهمیت دارد. نتایج مطالعه ای که در دانشگاه هلوان مصر انجام شد، نشان داد مقدار انباشت چربی خطرناک در کبد موش هایی که با کرفس تغذیه شده بودند، کاهش داشته است.

این موش ها برای کسب نتایج مثبت در عملکرد آنزیمی و کنترل لیپید با پودر کاسنی و پودر جو نیز تغذیه شده بودند و پژوهشگران دریافتند هرچه موش ها کرفس، جو و کاسنی بیشتری مصرف کرده بودند، سلامت کبد آنها نیز بهبود بیشتری داشته است.

کمک به اجابت مزاج

تقریبا ۹۵ درصد کرفس را آب تشکیل داده است و زمانی که موضوع کمک به حرکت مواد در بدن مطرح می شود، این چیز بدی نیست. همچنین، کرفس سرشار از فیبر غذایی محلول و نامحلول است که به پیشگیری از یبوست و اسهال کمک می کنند.

افزون بر این، کرفس حاوی ترکیبی به نام اپیومن (Apiuman) وجود دارد که به پیشگیری از زخم های معده کمک می کند. به نظر می رسد این ترکیب در پیشگیری از نفخ نیز موثر است. تنها یک فنجان کرفس دارای ۵ گرم فیبر غذایی است. میزان مصرف توصیه شده روزانه فیبر ۲۵ تا ۳۰ گرم است.

کمک به کنترل وزن

کرفس یکی از معدود مواد غذایی ایده آل است که می توانید برای کاهش وزن سالم مد نظر قرار دهید. این ماده غذایی نه تنها کالری کمی دارد، بلکه سرشار از فیبر است. فیبر به احساس سیری برای مدت زمان طولانی‌تر کمک می کند.

احساس سیری از هوس های غذایی و پرخوری جلوگیری می کند و از این رو صرف کرفس به افرادی که در تلاش برای کاهش وزن خود هستند، کمک می کند. خواص آبرسانی کرفس نیز می تواند به پیشگیری از کم آبی بدن که افت سطوح انرژی مورد نیاز برای فعال باقی ماندن را در پی دارد، کمک کند.

تقویت باروری مردان

کرفس می تواند به تقویت باروری حداقل در مردان کمک کند. به طور خاص، ترکیب روغن کرفس با ویتامین E برای کمک به افزایش میزان اسپرم و تحرک اسپرم (توانایی شنا کردن) استفاده می شود. همچنین، کرفس حاوی آلدوسترون، یک محصول متابولیک تستوسترون، است و محتوای ویتامین E به کاهش اکسیداسیون کمک می کند که شرایطی ایده آل برای رشد اسپرم را ایجاد می کند.

مفید برای پوست

کرفس می تواند به روش های مختلف به پوست کمک کند. اگر پوست چرب دارید، کرفس می تواند به بهبود این شرایط کمک کند. مصرف کرفس نه تنها در آبرسانی به پوست نقش دارد، بلکه چربی های اضافه را نیز پاکسازی می کند. نوشیدن روزانه آب کرفس یا استفاده از خود کرفس روی پوست می تواند به شما کمک کند.

همچنین، اگر به یک شرایط پوستی به نام ویتیلیگو یا پیسی مبتلا هستید، کرفس ممکن است به بهبود این شرایط کمک کند. مطالعه ای در لهستان نشان داد که کرفس حاوی ترکیباتی به نا فورانوکومارین است که در درمان پیسی استفاده می شوند. شما می توانید به روشی مشابه با درمان پوست چرب از کرفس برای بهبود شرایط پیسی استفاده کنید، اما همچنان باید داروهای تجویز شده توسط پزشک را نیز مصرف کنید.

منبع : عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *