قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > بهداشت و سلامت > ارتباط گلودرد چرکی وروماتیسم قلبی

ارتباط گلودرد چرکی وروماتیسم قلبی

ارتباط گلودرد چرکی وروماتیسم قلبی
ارتباط گلودرد چرکی وروماتیسم قلبی

روماتیسم قلبی ناشی از گلودرد چرکی است که در صورت عدم درمان منجر به تب روماتیسمی می‌شود و در سنین کودکی و نوجوانی یعنی سنین ۵ تا ۱۵ سال بروز کرده و میزان شیوع آن در دو جنس دختر و پسر یکسان است. کسانی که به گلو درد چرکی در دوره کودکی تا نوجوانی مبتلا می‌شوند حتما باید آن را مداوا کنند تا منجر به روماتیسم قلبی و اجبار به تزریق پنی‌سیلین دوره ای تا ۴۰ سالگی نشوند.

حمله تب روماتیسمی با علائمی شامل درد مفاصل، التهاب مفصل و علائم قلبی بروز می‌کند، اما بیماری روماتیسمی حاد به دریچه قلب آسیب می‌رساند که ممکن است در طولانی مدت دچار چسبندگی شود و میترال را درگیر کند که منجر به نارسایی شده و در ‌‌نهایت مجبور به تعویض دریچه بیمار می‌شویم.

نشانه های بیماری

باید توجه داشت که این نوع گلودردِ چرکی با گلو درد ناشی از سرماخوردگی کاملا متفاوت است و باید توجه داشت که اکثر سرماخوردگی‌ها ویروسی هستند اما گلو درد چرکی فقط با معاینه پزشک تشخیص داده شده و حالتی است که در انتهای گلوی بیمار لکه‌های سفید رنگ مشاهده می‌شود با این حال این طور نیست که گلودرد چرکی در همه افراد منجر به روماتیسم قلبی شود و فرد باید زمینه ژنتیکی خاصی هم داشته باشد که شرایط ایجاد روماتیسم در فرد مهیا باشد. اما اگر‌‌ همان موقع که فرد دچار گلو درد چرکی می‌شود به پزشک مراجعه کند و آمپول پنی سیلین بزند از عواقب تب روماتیسمی جلوگیری می‌شود و در صورتی که فرد به هر علت دچار این بیماری شود باید تا ۴۰ سالگی به صورت ماهیانه پنی سیلین تزریق کند.

خوشبختانه به علت مراجعه به موقع افراد به پزشک و استفاده از پنی‌سیلین به تجویز پزشک، شیوع این بیماری بسیار کم شده است. باید توجه داشت که طبق تجویز پزشک به جز پنی سیلین به هیچ عنوان نباید از داروی دیگری استفاده کرد. کودکی که دچار گلودرد چرکی شده حتما هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرده و با تشخیص و تجویز پزشک از پنی سیلین خوراکی یا تزریقی استفاده کند.

کسانی که به گلو درد چرکی در دوره کودکی تا نوجوانی مبتلا می‌شوند حتما باید آن را مداوا کنند تا منجر به روماتیسم قلبی و اجبار به تزریق دوره ای پنی‌سیلین در ۴۰ سالگی نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید