قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > بهداشت و سلامت > رژیم های غذایی و لاغری > چرا رژیم‌های غذایی و ورزش از چاقی جلوگیری نمی‌کنند؟

چرا رژیم‌های غذایی و ورزش از چاقی جلوگیری نمی‌کنند؟

اغلب رژیم‌های غذایی و ورزش کمکی به لاغر شدن نمی‌کنند. حتی برخی پزشکان نیز شماری از خطاهای مربوط به رژیم غذایی را توصیه می‌کنند. کارشناسان در رابطه با رژیم غذایی به ۴ خطای عمده ‌اشاره می‌کنند.

چرا رژیم‌های غذایی و ورزش از چاقی جلوگیری نمی‌کنند؟
چرا رژیم‌های غذایی و ورزش از چاقی جلوگیری نمی‌کنند؟

این یک واقعیت تلخ است که بیش از ۹۰ درصد از رژیم‌های لاغری در طولانی‌مدت با شکست مواجه می‌شوند. پس بنابراین در این میان یک چیزی اشتباه است که نمی‌توانیم جلوی چاقی را بگیریم. کالری کم‌تر و فعالیت بدنی بیشتر دیگر راه ساده لاغر شدن نیست و همیشه هم ثمربخش نبوده است.

به گفته برخی کارشناسان تغذیه دلیل اصلی این مسئله مربوط به تصور اشتباهی است که ما  از روند چاق و یا لاغر شدن و همچنین از مکانیسم‌های بیولوژیکی داریم که در بدن ما جریان دارند. اغلب رژیم‌های غذایی روی همین خطاها استوارند و به همین خاطر نتیجه‌ای ندارند.

مهم‌ترین خطاها کدامند؟

شماری از کارشناسان تغذیه به ۴ خطای عمده‌‌ در این زمینه اشاره می‌کنند که آشنایی با آنها شاید در درک درست این روند به ما یاری برساند:

خطای اول: وزن کم کردن بدون تحمل گرسنگی

برای رعایت رژیم‌های مختلف غذایی از ما خواسته می‌شود که از مواد غذایی مشخصی صرف نظر کنیم و به جای آن از مواد دیگر غذایی بیشتر مصرف کنیم. این یک خطای فاحش است. زیرا این روش ممکن است تنها در آغاز یک رژیم غذایی نتیجه بدهد. در اغلب موارد سیستم بدن ما بعد از دو هفته بلافاصله خود را با رژیم غذایی جدید منطبق می‌سازد و دیگر برنامه لاغری عمل نمی‌کند.

دلیل بی‌ثمر بودن این گونه رژیم‌های غذایی این است که کلا لاغر شدن روندی پیچیده‌ است که بدن می‌خواهد جلوی آن را بگیرد. باید بدانید که با کوچک‌ترین تغییر بدن ما خود  را با آن سازگار می‌کند. در اصل فرار از گرسنگی در این راه وجود ندارد.

خطای دوم: شما فقط باید رژیم صحیح را انتخاب کنید

به گفته کارشناسان فرقی نمی‌کند شما کدام نوع رژیم غذایی را آغاز کرده‌اید، بعد از مدتی کوتاه این رژیم تاثیرخود را از دست می‌دهد. در توضیح این خطا هم باید گفت که همان استدلالی که ما در خطای اول ذکر کردیم در اینجا هم صادق است. بدن انسان می‌تواند در شرایط مختلف خود را تکامل بخشد و با هر شکل از نوع تغذیه خود را در ظرف ۱۴ روز منطبق کند.

خطای سوم: فعالیت بدنی بیشتر لاغر می‌کند

فعالیت بدنی به سلامتی شما کمک می‌کند، اما برای لاغر شدن شما شاید روش مناسبی نباشد. حتی اگر شما در یک بازی تنیس ۶۵۰ کالری ظرف یک ساعت از دست دهید، بازهم لاغر نخواهید شد. حتی اگر بعد از بازی تنیس ترازو یک کیلو وزن شما را کم‌تر نشان دهد، این بدین معناست که  شما بیشتر آب بدنتان را کم کرده‌اید، اما چیزی از چربی بدنتان کاسته نشده است. یک نکته مهم دیگردر اینجا، این است  اگر واقعا شما قصد دارید  با ورزش و فعالیت بدنی لاغر شوید باید دست‌کم روزی دو ساعت حرکت و فعالیت بدنی داشته باشید.

خطای چهارم: افراد چاق زیاد می‌خورند

در اینجا یک چیز بسیار مهم را نباید فراموش بکنیم و آن اینکه عدم لاغری شما می‌تواند عامل ژنتیکی داشته باشد. برخی افراد واقعاً قادرند که به نحوی “خوب و موثر” از مواد غذایی بهره گیرند. (به زبان ساده هرچه می‌خورند جذب بدن شده و به وزن آنها می‌افزاید) در این صورت این افراد حتی با ۱۲۰۰ کالری روزانه هم نمی‌توانند لاغر شوند. همانطور که گفته شد دلیل اصلی آن ژنتیکی است. در این رابطه افراد چاق بیشتر به دلیل تنبل بودن سرزنش می‌شوند و این اشتباه است. اگر ورزش اضافی نتواند در کاهش وزن افراد چاق کمک کند تنها راه جلوگیری از چاقی بیشتر عمل جراحی است.

 اگر ما با این خطاها آشنا شویم می‌توانیم گام‌های مهمی در بدست آوردن وزن مناسب برداریم. برای کاهش وزن خود یک راه و روش واقعی و قابل اجرا را در پیش بگیرید. زیاد گرسنگی نکشید و رژیم غدایی یکسانی را برای مدتی طولانی در پیش نگیرید. توصیه می‌شود که در اجرای رژیم غدایی خود کمی وقفه ایجاد کنید تا اینکه بدنتان با کاهش کالری و تامین انرژی خود را منطبق نکند تا بتواند از ذخیره چربی بدن شما استفاده کند.

شناکردن، دویدن، و دوچرخه سواری مناسب است. همچنین کارشناسان توصیه می‌کنند افرادی که اضافه وزن دارند و از این مسئله رنج می‌برند بهتر است با توصیه پزشکان، وزرش‌های مناسب خود را انتخاب کنند.

منبع DW

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *