قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > وبلاگ > پرونده های ویژه > ۶ اصل برای اینکه زندگی خوبی داشته باشیم

۶ اصل برای اینکه زندگی خوبی داشته باشیم

یادداشت از جیم ران /مترجم: شادی حسن‌پور/مجله خلاقیت

ما همیشه باید از خودمان بپرسیم: «زندگی خوب برای من چه معنایی دارد؟». سپس باید فهرستی شامل مسائل معنوی، مادی، سلامتی، ارتباطات و تفریحات تهیه کنیم و همیشه گوشه چشمی به این فهرست داشته باشیم.

6 اصل برای اینکه زندگی خوبی داشته باشیم
۶ اصل برای اینکه زندگی خوبی داشته باشیم

معنای زندگی تنها در حقوق پایان ماه خلاصه نمی‌شود. معنای نهایی زندگی در داشتن مرسدس بنز هم خلاصه نمی‌شود. معنای نهایی زندگی به حقوق پایان ماه و حساب بانکی‌تان محدود نمی‌شود. معنای زندگی این است که خوب زندگی کنید.

خب چه چیزی باعث شکل‌گیری یک زندگی خوب می‌شود؟ جیم ران فهرست کوتاهی در این زمینه دارد:

کارایی

اگر فرد موثر و کارآمدی نباشید، شاد نخواهید بود. بازی زندگی این نیست که فقط استراحت کنید. بله، استراحت هم موردنیاز است، اما فقط آنقدر که انرژی لازم برای کارایی بیشتر را به دست آورید.

چه دلیلی در پس خلقت فصل‌ها و دانه‌ها، زمین و نور خورشید، باران و معجزه زندگی وجود دارد؟ دلیل خلقت آنها این است که شما ببینید باید با آنها چه کار کنید. باید دست به کار شوید و ببینید که چه کاری از شما بر می‌آید.

دوستان خوب

احتمالا دوستی بزرگ‌ترین سیستم پشتیبانی در دنیاست. پس زمان کافی برای دوست‌یابی قائل شوید. هیچ چیز به اندازه آن اهمیت ندارد. مزایای داشتن دوستانی خوب غیرقابل انکار است.

دوستان شما آن دسته از افرادی هستند که همه چیز را در مورد شما می‌دانند و باز هم دوستتان دارند. من یکی از بهترین دوستانم را در ۵۳سالگی از دست دادم. حمله قلبی او را از من گرفت. همیشه می‌گفتم اگر در یک کشور خارجی به زندان افتاده باشم و فقط بتوانم با یک نفر تماس تلفنی بگیرم، آن یک نفر قطعا دیوید خواهد بود. چرا؟ زیرا او قطعا می‌آمد و نجاتم می‌داد. او یک دوست واقعی بود. کسی که همیشه می‌آید و به دادتان می‌رسد.

همه ما دوستان معمولی‌ای هم داریم. کسانی که اگر با آنها تماس می‌گرفتم می‌گفتند: «ای وای! چقدر بد. هر وقت آزاد شدی بیا جشن بگیریم.»

ما باید هم دوستان واقعی و هم دوستان معمولی داشته باشیم.

فرهنگ شما

زبان، موسیقی، مراسم‌، سنت‌ها و پوشش‌ها. همه آنها چنان مهم‌‌اند که شما باید زنده نگهشان دارید. وقتی ویژگی‌های منحصر به فرد‌بودن تک‌تک ما در کنار یکدیگر قرار بگیرد، باعث ایجاد سرزندگی، انرژی، قدرت، تاثیرگذاری و درستی در دنیا خواهد شد.

معنویت

مسائل معنوی است که باعث تشکیل خانواده و ادامه نسل بشر شده است. مطمئن شوید که چیزی یاد می‌گیرید، می‌خوانید یا آموزش می‌دهید. نسبت به امور معنوی ذات خود بی‌توجه نباشید زیرا این چیزی است که ما را نسبت به دیگر موجودات متمایز می‌سازد.

هیچ چیز را ازدست ندهید

پدر و مادرم به من آموختند که هیچ چیز را از دست ندهم؛ نه بازی‌ها را ببازم، و نه دیدن فیلم‌ها و نمایش‌ها را از دست بدهم. پدرم را هیچ وقت نمی‌توانستید شب‌ها در خانه پیدا کنید. او درست تا چند روز قبل از اینکه در ۹۳سالگی از دنیا برود، هرشب را به دیدن فیلم، کنسرت، تماشای بازی‌ هاکی یا دعاکردن در کلیسا می‌گذراند.

هر کاری که می‌توانید انجام دهید. برای هر چیزی که می‌توانید بلیت بخرید. بروید و همه چیز را ببینید و هر چیزی را که می‌توانید تجربه کنید.

زندگی سرزنده‌ای را بگذرانید. اگر به خوبی زندگی کنید، می‌توانید درآمد خوبی هم داشته باشید. زیرا اگر خوب زندگی کنید، آثار آن در چهره‌تان پدیدار می‌شود. ردی از آن در صدایتان شنیده می‌شود.  اگر خوب زندگی کنید، چیزی منحصر به فرد و جادویی در وجود شما ایجاد می‌شود. این موضوع نه تنها روی زندگی شخصی‌تان اثرگذار خواهد شد، بلکه زندگی حرفه‌ای و کسب‌و‌کارتان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. و به شما شادابی و سرزندگی‌ای خواهد بخشید که هیچ چیز دیگری نمی‌تواند جایگزین آن شود.

خانواده و اطرافیانتان

روی آنها سرمایه‌گذاری کنید تا برایتان مایه بگذارند. الهام‌بخششان شوید تا الهام‌بخش شما شوند. حواستان به جزئیات روابطتان با خانواده و اطرافیان باشد.

زمانی که پدرم هنوز زنده بود، عادت داشتم که موقع سفر همیشه با او تماس بگیرم. او تقریبا هر روز صبح می‌رفت و در یک کافه کوچک با کشاورزان منطقه صبحانه می‌خورد.

اگر پدری از خانه بیرون برود و تمام روز یادش باشد که دخترش قبل از بیرون آمدنش او را بوسیده است، احساس قدرتمندی خواهد داشت. اگر مردی از خانه بیرون برود و هنوز طعم صبحانه گرمی که همسرش برایش تهیه کرده بود زیر دندانش باشد، او کل روز شکست‌ناپذیر خواهد بود. روابطی که در خانواده دارید باعث می‌شود که قوی، شکست‌ناپذیر و تاثیرگذار باشید. پس این فرصت را از دست ندهید.

می‌گویند: «ارزش‌های زیادی در دنیا وجود دارند؛ اما هیچ چیز مثل فردی که برای شخص دیگری اهمیت قائل است، ارزشمند نیست.» هیچ چیز باارزش‌تر از عشق نیست.

پس در روزها و شب‌های پرمشغله‌ای که می‌گذرانید، هدف واقعی و دلیل کارهایی را که انجام می‌دهید به خاطر بیاورید. باشد که زندگی واقعی و خوبی را سپری کنید و به نتایج دلخواهتان برسید.

دیدگاهتان را بنویسید