قالب وردپرس افزونه وردپرس

رژیم آب درمانی چیست؟

رژیم آب درمانی ، یکی از رژیم های معروف است که در میان مردم رایج شده است و انواع مختلفی دارد اما همه آنها در یک چیز مشترک هستند یعنی بسیار دشوارند.

در این رژیم فقط آب می خورید و چیز دیگری مصرف نمی کنید. در برخی از انواع رژیم آب توصیه می شود به مدت چند روز آب بنوشید اما با شروع کاهش وزن میوه و سبزیجات را شروع کنید. برخی از انواع این رژیم خوردن سیب به همراه آب را اجازه می دهند.

رژیم آب درمانی چیست؟
رژیم آب درمانی چیست؟

 جولی آپتون (پزشک و متخصص تغذیه ) درباره این رژیم می گوید: «رژیم آب همان روزه گرفتن است». اگر بدن سالمی دارید چند روز روزه گرفتن مشکلی به وجود نمی آورد و تاثیر مثبت دارد.

 اما کاهش وزن تنها با نوشیدن آب روش مناسبی برای کاهش وزن نیست. در این رژیم، بسیار گرسنه خواهید شد و پس از چند روز به الگوی قبلی غذا خوردن باز می گردید و همان وزنی را که کم کردید دوباره اضافه می کنید حتی بیشتر!!

 رژیم آب درمانی با آب سرد

در این رژیم، هیچ محدودیتی برای مصرف موادغذایی وجود ندارد. تنها قانون این است که هنگام نوشیدن آب باید سرد باشد چون بدن برای گرم کردن آب سردی و بازگردان به دمای عادی کالری بیشتری می سوزاند.

هرچه آبی که می نوشید سردتر باشد میزان کالری سوزی بیشتر می شود. نوشیدن آب زیاد سبب می شود برای طولانی مدت احساس سیری کنید در نتیجه کمتربه سراغ پرخوری می روید.

 نوشیدن آب سبب دفع سموم جمع شده در بدن می شود. بنابراین رژیم آب سالم نیست اما نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می کند. به همین دلیل می خواهم مزایای نوشیدن آب برای کاهش وزن را بیشتر برایتان باز کنیم.

 خطرات رژیم آب درمانی چیست؟

وقتی تنها موادغذایی دریافتی آب است بدن مواد مغذی لازم را دریافت نمی کند. در نتیجه وزن زیادی کم می کنید اما بیشتر وزنی که از دست می دهید آب بدن است نه چربی.

 با رژیم آب، عضلات فرد در مقایسه با کسانی که روزانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ کالری از برنامه خود کالری کم می کنند بیشتر از دست می رود. یعنی با قطع رژیم آب درمانی برای تثبیت وزن باید خیلی کمتر غذا بخورید چون با از دست رفتن بافت عضلانی سرعت سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و با سرعت کمتری لاغر می شوید.

رژیم آب درمانی ؛ مزایای نوشیدن آب

 آب ضد اشتهای طبیعی است زماین که معده احساس پُری می کند به مغز پیام سیری را ارسال می کند تا از غذاخوردن دست بردارید. آب هم حجم زیادی از معده را اشغال می کند در نتیجه زودتر احساس سیری می کنید و کمتر گرسنه می شوید.

 گاهی اوقات فردی که تشنه است به اشتباه احساس گرسنگی می کند. نوشیدن یک لیوان آب قبل از مصرف مواد غذایی از خوردن غذاهای ناسالم جلوگیری می کند.

 در تحقیقی که سال ۲۰۱۴ انجام شد ۵۰ خانم مبتلا به اضافه وزن به مدت ۸ هفته هر روز قبل از وعده های اصلی خود ۵۰۰ میلی لیتر آب نوشیدند. بعد از ۸ هفته شرکت کنندگان متوجه کاهش وزن، چربی بدن و BMI خود شدند. همچنین اشتهای آنها نیز کمتر شده بود.

 آب کالری سوزی را افزایش می دهد

برخی تحقیقات ادعا کردند نوشیدن آب کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید. در سال ۲۰۱۴ محققان در تحقیقی که روی ۱۲ فرد انجام شد دریافتند که انرژی مصرفی آنها پس از نوشیدن آب سرد و آبی که دمای اتاق را دارد افزایش یافته است.

آنها ۹۰ دقیقه پس از نوشیدن آب ۲ تا ۳ درصد بیشتر از حد معمول کالری سوزاندند. آب به صورت موقت مصرف انرژی بدن در حالت استراحت را افزایش می دهد. همچنین نوشیدن آب سرد سرعت کالری سوزی را بالا می برد چون بدن برای هضم باید آب را گرم کند.

 آب کمک می کند مواد اضافی از بدن حذف شوند

 وقتی بدن کم آب می شود مواد اضافی مانند ادرار و مدفوع را از خود دفع نمی کند. آب به کلیه ها کمک می کند مواد سمی و اضافی را زمانی که اعضای بدن در حال دریافت مواد مغذی ضروری و الکترولیت ها هستند تصفیه کند.

وقتی بدن کم آب باشد، کلیه مایعات را حفظ می کند. کم آبی بدن سبب سفت شدن مدفوع و یبوست می شود. آب با نرم کردن و شل کردن مدفوع سخت به حرکت دادن آنها کمک می کند.

 آب برای ریکاوری از مشکلات گوارشی مانند اسهال و سوء هاضمه مفید است. وقتی مواد اضافی در بدن جمع می شود فرد احساس نفخ، ورم و خستگی می کند. در نتیجه با نفخ کردن حجم میان تنه بزرگتر می شود.

هیدراته نگه داشتن بدن راهی مناسب برای پرهیز از جمع شدن مواد اضافی در بدن است. این مواد اضافی عدد روی ترازو را بالا نشان می دهد.

نوشیدن آب مقدار دریافت کالری مایع را کاهش می دهد

 افزایش کالری دریافتی با نوشیدن مایعات پرکالری مانند نوشابه، آب میوه، قهوه و چای شیرین شده بسیار ساده است. بسیاری از مردم کالری بالای نوشیدنی های ورزشی و الکل را نادیده می گیرند.

 نوشیدنی های پرکالری را با آب و نوشیدنی های بدون کالری مانند دمنوش ها جایگزین کنید تا در طولانی مدت نتیجه چشمگیری را ببینید. محققان در سال ۲۰۱۲ دریافتند جایگزین کردن دو نوشیدنی پرکالری در طول روز با دو نوشیدنی بدون کالری به مدت ۶ ماه سبب کاهش وزن ۲ تا ۲٫۵ درصدی می شود.

 در تحقیقی دیگر که سال ۲۰۱۵ انجام شد شرکت کنندگان خانم در حالی که برنامه ۲۴ هفته ای کاهش وزن را دنبال می کردند هر روز پس از نهار ۲۵۰ میلی لیتر آب می نوشیدند. این خانم ها ۱۳٫۶ درصد بیشتر از خانم هایی وزن کم کردند که همین برنامه را با نوشیدنی های رژیمی دنبال می کردند. در تحقیقی دیگر مشخص شد مردان و زنانی که طی ۴ سال هر روز یکی از نوشیدنی های پر کالری خود را با نوشیدنی بدون کالری یا کم کالری جایگزین کردند وزن کمتری اضافه کردند.

آب برای سوزاندن چربی ضروری است

 بدون آب، بدن چربی ها یا کربوهیدرات های ذخیره شده را نمی سوزاند. فرآیند سوزاندن چربی لیپولیز نام دارد. اولین گام این فرآیند هیدرولیز است و زمانی اتفاق می افتد که مولکول های آب با چربی ها ( تری پلیسیرید ها ) هماهنگ شوند تا اسید چرب ها ( گلیسرول) را درست کنند.

نوشیدن آب به اندازه برای سوزاندن چربی غذا، نوشیدنی ها و چربی های ذخیره شده ضروری است.

یکی از مهمترین قسمت های هر برنامه کاهش وزنی ورزش است

 آب به حرکت درست سلول ها، بافت های هم بند و مفاصل کمک می کند. همچنین به ریه ها، قلب و اعضای دیگر بدن کمک می کند هنگام بالارفتن سرعت عملکرد ورزش درست کار کنند.

 هیدراته نگه داشتن بدن خطر مواردی که بر سر راه ورزش کردن مانند گرفتگی عضلات یا خستگی قرار می گیرد را کم می کند. همیشه قبل، بعد و در طول ورزش کردن آب بنوشید مخصوصا اگر فضا گرم، مرطوب یا آفتابی باشد.

منبع دکتر کرمانی

دیدگاهتان را بنویسید