قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > گردشگری > سیاه رودبارکجاست؟

سیاه رودبارکجاست؟

منطقه جنگلی «سیاه رودبار» در فاصله تقریبا ۲۰ کیلومتری شهر علی‌آباد کتول، نامش را از روستای همسایه‌اش گرفته. این منطقه که غیر از این روستا، چند روستای دیگر در اطرافش دارد، در دامنه‌های ارتفاعات شرقی البرز قرار دارد و آب و هوایی معتدل و پوشش گیاهی بکر و متنوع دارد؛ از گیاهان و بوته‌های جنگلی مختلف گونه‌های کمیاب سرخدار و انجیلی است.

سیاه رودبار
سیاه رودبار

جنگل

مهم‌ترین جاذبه سفر به این منطقه گشت و گذار در جنگل‌های باستانی زیباست؛ جنگل‌های هیرکانی که حدود یک هفته‌ای از ثبت جهانی آن می‌گذرد.هم پیاده و هم با اسب می‌توانید به دیدن جاذبه‌های جنگلی روستا بروید.

با وارد شدن به جاده زرین گل – شیرین‌آباد چشم‌انداز‌های زیبا شروع می‌شود؛ شالیزار‌های برنج در کف دره در سمت چپ‌تان و جنگل‌های توسکا و افرا در سمت راست‌تان قرار دارد. صدای پرندگان و صدای جریان آب در بیشتر بخش‌های مسیر شما را همراهی می‌کند. هر قدر بیشتر ارتفاع می‌گیرید، تنوع گیاهی مسیر بیشتر می‌شود و کم‌کم سر و کله درختانی مثل نمدار، بلوط، ملیچ، ون، انجیلی و داغداغان هم پیدا می‌شود.

یکی از مهم‌ترین گونه‌های جنگلی این منطقه درختان زیبا و قدیمی سرخدار هستند. می‌توانید در محل مناسبی در میانه جنگل از خودرو پیاده شوید و گشت و گذار جنگلی را شروع کنید. در این منطقه جنگلی گراز، شغال، روباه، راسو، سمور و جوندگان بیشتر از خرس و شوکاست. محلی‌ها در اینجا پلنگ و گرگ هم دیده‌اند. هم به دلیل وجود این حیوانات و هم خطر گم شدن در جنگل به هیچ وجه بدون راه‌بلد‌های محلی وارد جنگل نشوید.

سیاه رودبار
سیاه رودبار

چطور برسیم جنگل؟

از بلوار امام رضا به سمت جاده زرین گل – شیرین‌آباد رفته، وارد مسیر جنگلی شوید. بعد از طی حدود ۱۸ کیلومتر به دوراهی سیاه رودبار می‌رسید. مسیر سمت راست به سمت روستای معروف «ابر» در استان سمنان می‌رود و مسیر سمت چپ با تابلوی روستای «میان رستاق» به سمت روستای سیاه رودبار.

پیشنهاد ما این است که برنامه سفر خود را طوری تنظیم کنید که چند روزی را در این منطقه اقامت کنید و به قدر کافی زمان برای سرزدن به گوشه و کنار آن داشته باشید. نگران محل اقامت هم نباشید، روستا یک اقامتگاه جنگلی زیبا دارد. جنگل گردی، دره‌نوردی، کوهنوردی، روستاگردی، دوچرخه‌سواری، تماشای آثار تاریخی و حتی سوارکاری از جمله کار‌هایی است که می‌توانید در سفر به این منطقه از جنگل‌های استان گلستان تجربه کنید.

در روستای سیاه رودبار انواع غذا‌های ارگانیک، گیاهان دارویی، عسل جنگلی و محصولاتی تهیه شده از میوه‌های جنگلی برای خرید مهیاست. از کارگاه‌های قالیبافی، عروسک‌دوزی یا پارچه‌بافی روستا هم بازدید کنید.

تفرجگاه‌های تاریخی

روستای سیاه رودبار مهم‌ترین روستای هم نام این منطقه جنگلی است. خانه‌های قدیمی روستا، خشتی و گلی با سقف‌های چوبی هستند، اما خانه‌های تازه‌تر سقف و بدنه تازه‌تری دارند. روستای بسیار باصفایی روی تپه سرسبزی شکل گرفته و درختان، اطرافش را احاطه کرده‌اند. اگر فرصت کردید، به روستا‌های چینو، میان‌رستاق و افراتخته هم سربزنید.

از پایین دره هرچه به سمت ارتفاعات و ییلاق‌ها حرکت کنید، نوع مصالح به‌کاررفته در ساخت خانه‌ها نیز تغییر می‌کند. منطقه جنگلی سیاه رودبار به خاطر جنگل‌های بکر، راه‌های دسترسی به ارتفاعات و روستا‌های قدیمی در آن، منطقه‌ای ایده‌آل برای سفر است. افراتخته در کنار رویشگاه طبیعی درختان سرخدار، یک اکو کمپ در دل جنگل است. قلعه باستانی سیاه‌چال و قلعه موران هم محل‌هایی مناسب برای گشت و گذارند؛ در سایت باستانی سیاه‌چال هنوز هم می‌توانید آثار سفال‌های آبرسانی داخل قلعه را تماشا کنید.

یک پدیده زمین‌شناسی منحصر به‌فرد در این منطقه، چشمه آب شور با املاحی سرخرنگ است. اگر فرصت داشتید، در مسیر رفت یا برگشت می‌توانید برنامه‌ای برای گشت و گذار از آبشار کبودوال و دریاچه سد مخزنی علی‌آباد کتول را هم داشته باشید.

منبع روزنامه جام جم

دیدگاهتان را بنویسید