قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > بهداشت و سلامت > رژیم های غذایی و لاغری > شش دلیل اصلی شکست رژیم‌های لاغری

شش دلیل اصلی شکست رژیم‌های لاغری

کاهش وزن همیشه یک معادله ساده نیست. عوامل دیگری، چه داخلی و چه خارجی، ممکن است مانع از رسیدن شما به هدفتان شوند.به‌گزارش Everydayhealth در اینجا شش دلیل اصلی شکست رژیم‌های لاغری و نحوه غلبه بر آنها آورده شده است.

سلامت روده شما مشکل دارد

تحقیقات نشان می‌دهد که میکروبیوم شما (مجموعه باکتری‌ها در روده) چقدر برای سلامتی و به‌طور بالقوه برای وزن مهم است. بررسی منتشر شده در ژوئن ۲۰۲۰ در Preventive Nutrition and Food Science نشان داد که پروبیوتیک‌ها، پری‌بیوتیک‌ها و سین‌بیوتیک‌ها (ترکیبی از پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها) ممکن است به جلوگیری از افزایش وزن کمک کنند. همچنین گزارش شده است که افرادی که تنوع کمتری در میکروبیوم‌های روده‌شان دارند، احتمال بیشتری دارد که شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری داشته باشند. اگر این باکتری‌های خوب را تغذیه نکنید، نمی‌توانند تکثیر شوند و بر باکتری‌های بد روده شما غلبه کنند. با تمرکز بر مصرف میوه و سبزیجات، این ریزمغذی‌‌ها را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

ژنتیک به نفع شما کار نمی‌کند

وقتی صحبت از وزن می‌شود، ژنتیک اهمیت زیادی دارد. نتایج برخی مطالعات نشان داده است که ژن‌‌ها در حدود ۷۰ درصد از تغییرات وزن بدن افراد نقش دارند. این تأثیر بسیار بزرگی است. اگر سعی می‌کنید وزن خود را بسیار پایین‌تر از حد تعیین‌شده‌ توسط ژنتیک کاهش دهید، مغز شما به کاهش وزن با ابزارهای قدرتمند پاسخ می‌دهد. پس اگر نمی‌خواهید پس از کاهش وزن دوباره شاهد افزایش وزن باشید، باید کالری کمتری دریافت کنید، و این کار را به‌آرامی انجام دهید. این بدان معناست که هر شش ماه بیش از ۱۰ درصد از وزن بدن خود را کاهش ندهید.

شما در حال از دست‌دادن عضلات هستید

بر اساس تحقیقات، توده عضلانی، هر دهه بعد از ۳۰ سالگی ۳ تا ۸ درصد کاهش می‌یابد. همچنین تغییرات طبیعی در بافت چربی که با افزایش سن به‌وجود می‌آیند، می‌تواند بدن را به افزایش وزن وادار کند. با‌این‌حال افراد در هر سنی می‌توانند وزن خود را کاهش دهند و آن را حفظ کنند، به‌شرطی‌که عادات سالم داشته باشند. رفتارهای موثر شامل قرار دادن غذاهای غنی از مواد مغذی به‌عنوان پایه رژیم غذایی، محدود کردن کالری‌های خالی (مانند غذاهای فرآوری‌شده و پر قند) و اضافه‌کردن تمرینات مقاومتی به برنامه هفتگی خود برای بازسازی عضلات از دست‌رفته است.

کابینت داروی شما مقصر است

برخی از داروها باعث افزایش وزن یا مانع تلاش شما برای کاهش وزن می‌شوند. به‌گفته کارشناسان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر در نیویورک، انسولین برای درمان دیابت، داروهای ضد روان‌پریشی خاص یا داروهای ضد افسردگی، برخی از درمان‌های صرع، استروئیدها و داروهای کاهش‌دهنده فشار خون مانند مسدود‌کننده‌های بتا ممکن است باعث افزایش وزن شوند زیرا به طریقی متابولیسم شما را مختل می‌کنند، اشتهای شما را تغییر می‌دهند، باعث احتباس آب یا باعث خستگی و بی‌تحرکی می‌شوند. مرکز پزشکی دانشگاه روچستر توصیه می‌کند که مصرف داروهای خود را فقط به‌دلیل افزایش وزن متوقف نکنید. در برخی موارد، پزشک شما ممکن است بتواند دوز مصرفی شما را تنظیم کند. اگر این امکان‌پذیر نیست، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

شما بدون فکر غذا می‌خورید

یک متاآنالیز که در سپتامبر ۲۰۲۲ در ژورنال Appetite منتشر شد، نشان داد که خوردن غذا با حواس پرت با BMI یا شاخص توده بدنی بالاتر مرتبط است. وقتی از آنچه می‌خورید آگاه باشید، می‌توانید این ارتباط مغز و بدن را ایجاد کنید که سیر و راضی هستید.

وعده‌های غذایی را حذف می‌کنید

در تلاش برای کاهش کالری، وسوسه‌انگیز است که در طول روز سعی کنید تا حد امکان کمتر غذا بخورید و حتی وعده‌های غذایی خود را حذف کنید. اما اگر این کار را انجام دهید، بدن شما را به خوردن غذا سوق می‌دهد و این محرومیت غذایی می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. اگر در طول روز به‌طور منظم غذا بخورید، در کاهش وزن موفق‌ترید.

دیدگاهتان را بنویسید