قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > بهداشت و سلامت > تغذیه و طب سنتی > چرا قهوه گاهی ما را خسته می‌کند؟

چرا قهوه گاهی ما را خسته می‌کند؟

کسانی که قهوه می‌نوشند کمی طراوت و سرزندگی می‌خواهند. اما گاهی اوقات چرا قهوه گاهی ما را خسته می‌کند؟ و این نوشیدنی محبوب می‌تواند خسته کننده باشد.

به‌گزارش نشریه آلمانی Stern؛ چه با شیر، چه سیاه و چه با شکر؛ قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های گرم در جهان است. هر آلمانی به‌طور متوسط ​​۴۵۰ فنجان در سال قهوه می‌نوشد. برای بسیاری از مردم، قهوه بخشی از شروع روز است چون کافئین موجود می‌تواند کسالت را دور کند. اما گاهی اوقات این روند کاملا برعکس است؛ به‌طوری‌که شما با نوشیدن قهوه احساس خستگی می‌کنید.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا قهوه گاهی اوقات انرژی را افزایش نمی‌دهد:

کافئین، گیرنده‌های آدنوزین را در مغز مسدود می‌کند

ریتم شبانه‌روزی بدن ما تعیین می‌کند که چه زمانی بیدار باشیم و چه زمانی بخوابیم. نور، تاریکی، هورمون‌ها و مولکول‌ها روی این روند تاثیر دارند. اما در این زمینه، مولکول آدنوزین نقش مهم‌تری ایفا می‌کند. آدنوزین به گیرنده‌های خاصی در مغز متصل می‌شود و بنابراین اثر خواب را آشکار می‌کند. کافئین این گیرنده‌ها را مسدود می‌کند، بنابراین آدنوزین نمی‌تواند به آنها متصل شود. قهوه اینگونه ما را از خواب بیدار می‌کند. با‌این‌حال، محققان فرض می‌کنند که بدن سعی می‌کند این اثر را جبران کند. این بدان معناست که در حالی‌که کافئین به گیرنده‌ها متصل می‌شود، بدن آدنوزین بیشتری تولید می‌کند. بنابراین، پس از یک نوشیدن قهوه، برخی از ما خواب‌آلود می‌شویم و احساس خستگی می‌کنیم.

شما می‌خواهید خواب‌آلودگی را با قهوه جبران کنید

طبق گزارش موسسه روبرت کخ، ۲۵ درصد آلمانی‌ها از اختلالات خواب رنج می‌برند. اگر در رختخواب فقط از این پهلو به پهلو بچرخید و به‌اندازه کافی نخوابید، در طول روز خسته و خواب‌آلود خواهید بود. تلاش برای از‌بین‌بردن خستگی با قهوه می‌تواند منجر به چرخه منفی شود. کسانی که احساس خواب‌آلودگی می‌کنند، قهوه بیشتری می‌نوشند تا بیشتر احساس بیداری کنند. اما مصرف قهوه در این شرایط می‌تواند خواب را مختل و شما را بیش از پیش خسته کند. بزرگسالان سالم نباید بیش از ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز مصرف کنند؛ یعنی حدود چهار فنجان قهوه.

کم‌آبی ناشی از مصرف قهوه

کافئین دارای اثر ادرارآور است. به‌طور خلاصه: اگر قهوه می‌نوشید، باید بیشتر ادرار کنید. در نتیجه، کسانی که زیاد قهوه می‌نوشند، به‌دلیل تکرر ادرار در معرض خطر کم‌آبی بدن قرار دارند. کم‌آبی خفیف می‌تواند منجر به خستگی شود.

قهوه می‌تواند بر قند خون تأثیر بگذارد

در یک مطالعه، محققان دریافتند که نوشیدن قهوه در صبح می‌تواند به مقاومت به انسولین کمک کند و تأثیر منفی بر تحمل گلوکز بدن داشته باشد. تحمل گلوکز نشان می‌دهد که بدن چقدر می‌تواند سطح قند خون را تنظیم کند. قهوه در صبح باعث می‌شود بدن گلوکز کمتری را تحمل کند. نتیجه این است که نوشیدن قهوه همراه با صبحانه باعث افزایش قند خون می‌شود. هنگامی که قند خون دوباره کاهش می‌یابد، می‌تواند احساس خستگی ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید