قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > سبک زندگی > آرایش و زیبایی > چطور فقط با سه محصول از پوستمان مراقبت کنیم

چطور فقط با سه محصول از پوستمان مراقبت کنیم

همزمان با بحران‌های شخصی و اجتماعی، یکی از اولین چیزهایی که به فراموشی سپرده می‌شود، بحث مراقبت از خود است. نامنظم‌ شدن ورزش روزانه، تغذیه ناسالم و مراقبت ‌نکردن از پوست و مو، ازجمله مواردی است که بسیاری از ما در شرایط سخت به زمان بهتری موکول می‌کنیم، در حالی‌ که مقیدبودن به یک برنامه ثابت و منظم برای رعایت هرکدام از این موارد، و یا هر فعالیتی که به شما احساس خوبی می‌دهد، اهمیت زیادی دارد. 

مراقبت از پوست از جمله فعالیت‌هایی است که تا سال‌ها امری لوکس و غیرضروری شناخته می‌شد، اما همه‌گیری کووید کمک کرد تا فعالیت مراقبت از خود از این اتهام تبرئه شود و افراد زیادی با کمک آن، دوران قرنطینه را راحت‌تر بگذرانند. 

منظور از مراقبت از پوست چیست؟

مراقبت از پوست به معنی مراقبت و نگهداری اساسی بزرگ‌ترین اندام شما، یعنی پوست شما است. پوست نقش مهمی در محافظت از شما در برابر عوامل بیماری‌زای بیرونی ایفا می‌کند و تمام اندام‌های داخلی را سر جای خودش نگه می‌دارد. همان‌طور که مرتب دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، پوست هم به حداقلی از توجه نیاز دارد تا عملکرد صحیح خود را حفظ کند. 

علاوه‌بر این، پوست به محافظت نیاز دارد، مخصوصا در مقابل سرطان پوست. 

چرا باید از پوستتان مراقبت کنید؟

هرچند ممکن است فکر کنید مراقبت از پوست هم مدی گذراست، که قصد دارد جیب شما را خالی کند، اما رسیدگی به پوست برای شما فواید پزشکی و زیبایی دارد. درست است که نمی‌توان جلوی گذر زمان را گرفت، اما با یک برنامه منظم رسیدگی به پوست، می‌توانید خطوط ریز، چین‌وچروک، لکه‌های تیره و آسیب‌های ناشی از نور خورشید را کاهش دهید. همچنین برخی نگرانی‌های جزئی مربوط به پوست، مثل خشکی یا چربی، را می‌توانید با محصولاتی ساده، به‌طور موثری مدیریت کنید. 

اگر شما جزو دسته افرادی باشید که بیماری پوستی‌ ندارید، طبیعی است که ضرورت مراقبت از پوست را کمتر احساس کرده باشید. اما کسانی که بیماری‌های پوستی مثل پسوریازیس، اگزما، روزاسه و آکنه دارند، می‌توانند به شما بگویند چقدر یک مراقبت ساده اما اصولی، می‌تواند زندگی‌شان را راحت‌تر کند. 

همچنین، همان‌طور که در ابتدای متن اشاره کردیم، ایجاد یک برنامه منظم مراقبت از پوست به سلامت روان نیز کمک می‌کند. کوری ال هارتمن، پزشک و موسس مرکز سلامت پوست و استادیار پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه آلاباما به وب‌سایت سلف در این‌باره گفت: «یک برنامه منظم و سالم برای ایجاد ریتم و نظم در زندگی ما مهم است. خواه این روال مراقبت از پوست، ورزش، مراقبه و یا هر فعالیت مفید دیگری باشد. مقید بودن به این روش می‌‌تواند زندگی روزمره ما را که اغلب آشفته و کنترل‌ناپذیر نشان می‌دهد، به ثبات برساند.»

مراقبت از پوست سه مرحله اساسی دارد

فارغ از محصولات زیاد و متنوعی که در قفسه‌های داروخانه‌ها می‌بینید، مراقبت از پوست بر سه اصل اساسی استوار است: تمیز کردن، محافظت، نگهداری.

تمیز کردن پوست: 

پوست ما روزانه در معرض آلودگی‌های زیادی قرار دارد. آلودگی هوا، باقی‌مانده کرم‌های آرایشی، تعریق پوست و گردوخاک ازجمله عواملی‌اند که به کثیف‌شدن پوست ما منجر می‌شوند. به این‌ها پوسته‌ریزی طبیعی پوست را هم اضافه کنید. چنانچه شما روزانه صورتتان را با یک شوینده مناسب نشویید، این آلودگی‌ها روی هم جمع می‌شوند، و بعد از مدتی، پوستی کدر و کم‌جان خواهید داشت. به همین دلیل، تمیزکردن پوست، اولین گام مهمی است که در جهت مراقبت از آن باید بردارید. 

محافظت از پوست:

مهم‌ترین و مخرب‌ترین چیزی که باید پوست را در مقابل آن محافظت کرد، اشعه‌های یو‌وی (UV) نور خورشید است. UVA و UVB دو دسته اصلی اشعه‌های نور خورشیدند که به‌شدت به پوست ما آسیب می‌رسانند. تشکیل چین‌وچروک‌های ریز، لک پوست، خشکی، و حتی گاهی جوش، آسیب‌های کم‌خطری محسوب می‌شوند که نور خورشید منشا آن است؛ اما این اشعه‌ها می‌توانند عامل مشکلات بزرگ‌تری مثل سرطان پوست نیز بشوند. به همین دلیل، استفاده از ضدآفتاب، دومین و البته مهم‌ترین گام در مراقبت از پوست است. 

نگهداری پوست:

پوست یکی‌ از اندام‌های بدن ماست که قابلیت بازسازی فوق‌العاده‌ای دارد. هر شب وقتی که ما می‌خوابیم، پوست به بازسازی خود مشغول می‌شود. کاری که ما می‌توانیم برای کمک به این فرایند انجام دهیم، فراهم‌کردن محیط مناسب است. چنانچه شما شب‌ها بعد از شست‌وشوی صورتتان با شوینده، از یک کرم مرطوب‌کننده ساده استفاده کنید، کار پوست برای بازسازی را خیلی ساده‌تر کرده‌اید. کرم مرطوب‌کننده کمک می‌کند آب پوست شما تبخیر نشود و به این ترتیب، ساختار پوستتان منظم باقی می‌ماند و درنتیجه، پوست سالمی خواهید داشت. 

منبع ایندپندنت

دیدگاهتان را بنویسید