قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > بهداشت و سلامت > کدام غذاها مقصر بدخوابی شبانه هستند؟

کدام غذاها مقصر بدخوابی شبانه هستند؟

کاهش کیفیت خواب شبانه همیشه به‌دلیل مصرف قهوه و کافئین نیست. برخی غذاهای سالم و سبک نیز می‌توانند خواب شما را مختل کنند.

فوکوس‌آنلاین به مرور فهرستی از این غذاها پرداخته است:

سالاد و سبزیجات خام

یک وعده سالاد تازه برای شام اگرچه مضر نیست اما فیبر موجود در اجزای تشکیل‌دهنده آن از قبیل گوجهفرنگی، هویج، خیار و … فرایند هضم را دشوار میکند و باعث تجمع گاز در روده و نفخ میشود و خواب عمیق را دشوار میکند.

غذاهای تند

قبل از رفتن به رختخواب، باید از از مصرف خوراکی‌های تند اجتناب کنید. محققان استرالیایی دریافتند که غذای تند و اختلالات خواب باهم مرتبط هستند. بر اساس مطالعات آنها، کسانی‌ که قبل از خواب سس تاباسکو یا خردل می‌خورند، به‌دلیل کابوس‌های شبانه نمی‌توانند به‌خواب بروند یا خواب ضعیفی دارند. توضیح این موضوع ماده کپسایسین است که مثلاً در فلفل قرمز وجود دارد. این ماده می‌تواند دمای بدن را تغییر دهد که به‌نوبه‌ خود بر کیفیت خواب تأثیر می‌گذارد. بنابراین اگر غذای تند دوست دارید، بهتر است آنها را در زمان ناهار بخورید.

زنجبیل

زنجبیل جزء اصلی غذاهای آسیایی است. افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند، دوست دارند از این ماده غذایی استفاده کنند زیرا مواد تند موجود در زنجبیل متابولیسم را تحریک می‌کند و افزایش می‌دهد. اما متابولیسم تحریک‌شده از به‌خواب‌رفتن عمیق جلوگیری می‌کند.

سیر

سیر باعث نفخ و تشنگی شدید می‌شود. از ساعات عصر به‌بعد از مصرف این ماده غذایی اجتناب کنید.

شکلات

دانه کاکائو حاوی تئوبرومین است. این ماده دارای ساختارهایی شبیه به کافئین بوده و اثر محرکی دارد. شکلات تلخ حتی نسبت بیشتری از تئوبرومین دارد و به‌عنوان میان‌وعده عصر مناسب نیست.

شیرین‌بیان

شیرین‌بیان حاوی گلیسیریزین است، یک شیرین‌کننده طبیعی که بر تعادل آب و نمک بدن تأثیر می‌گذارد و در نتیجه فشار خون را افزایش می‌دهد. اگر به‌یکباره بیش ازحد شیرین‌بیان بخورید، حتی می‌توانید به‌دلیل فشار خون بالا، به آریتمی قلبی مبتلا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید