قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > بهداشت و سلامت > عادات صبحگاهی که بر خلاف تصور، سالم نیستند

عادات صبحگاهی که بر خلاف تصور، سالم نیستند

اگر در طول روز احساس تنبلی، خستگی یا استرس می‌کنید، وقت آن رسیده است که کنترل روتین زندگی خود را در دست بگیرید و تغییراتی در آن ایجاد کنید.

به‌گزارش فوکوس‌آنلاین برخی عادات صبحگاهی که سالم به‌نظر می‌رسند، در واقع نتیجه معکوس دارند.

بیرون‌آمدن بلافاصله از رختخواب

زنگ ساعت به صدا در می‌آید و شما بلافاصله از رختخواب بیرون می‌آیید. در نگاه اول، این راه خوبی برای شروع روز به نظر می‌رسد. اما به‌گفته متخصصان، استرس ناشی از آن می‌تواند فشار غیرضروری به بدن وارد کند و حتی باعث اضطراب شود. بنابراین اگر تمایل دارید روز خود را خیلی سریع شروع کنید، کمی وقت بگذارید. مدتی در رختخواب بمانید، به‌آرامی از خواب بیدار شوید، مدیتیشن کنید و خود را برای روز آینده آماده نمایید.

ادامه‌ چرت‌زدن

از طرف دیگر فشار دادن مکرر دکمه snooze زنگ ساعت موبایل و چندین بار به‌خواب‌رفتن، به‌همان‌اندازه ناسالم است. این چرت کوچک روی مغز تاثیر می‌گذارد. چرخه خواب حدود ۷۵ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد و به‌طور متوسط، شما سه تا پنج چرخه خواب را در یک شب پشت سر می‌گذارید. اگر اکنون گزینه “تعویق بیداری” را انتخاب کنید، مغز در چرخه خواب قرار می‌گیرد که پس از ۹ دقیقه ناگهان با زنگ هشدار قطع می‌شود. این روند می‌تواند منجر به چیزی شود که به‌عنوان اینرسی خواب شناخته می‌شود؛ یعنی شما برای باقی روز احساس کندی و خستگی می‌کنید.

چک‌کردن تلفن همراه بعد از بیداری

آیا بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب گوشی موبایل خود را چک می‌کنید؟ این ایده خوبی نیست. این کار می‌تواند باعث استرس و اضطراب شود و ذهنیت شما را از آرامش به سردرگمی تبدیل کند. در عوض، پس از بیدار‌شدن از خواب، چند دقیقه با انتخاب فعالیت دیگری مانند گوش‌دادن به موسیقی، نوشیدن چای یا انجام حرکات کششی، از صبح لذت ببرید.

نوشیدن یک لیوان آب‌میوه در صبح

آبمیوه می‌تواند بخشی از یک صبحانه سالم باشد. اما مشکل این است که هنگام آب‌میوه‌گیری، تقریباً تمام فیبر میوه از دست می‌رود. این در حالی است که فیبر به کاهش جذب قند از میوه‌ها کمک می‌کند تا تأثیر چشمگیری بر قند خون نداشته باشند. بنابراین بهتر است میوه را کامل بخورید چون آبمیوه سطح قند خون را خیلی سریع افزایش و به‌همان سرعت کاهش می‌دهد و شما احساس خستگی می‌کنید.

خوردن کربوهیدرات زیاد

در مصرف غذاهایی مانند غلات، نان تست یا شیرینی در وعده صبحانه زیاده‌روی نکنید. بدن به کربوهیدرات نیاز دارد. با‌این‌حال، اگر در اوایل صبح زیاد کربوهیدرات ساده بخورید، می‌تواند منجر به افت ناگهانی قند خون شود. در عوض، سعی کنید یک صبحانه غنی از پروتئین مانند تخم‌مرغ یا اسموتی تهیه‌شده با آجیل و دانه‌ها بخورید. اگر می‌خواهید کربوهیدرات بخورید، کربوهیدرات‌های پیچیده مانند بلغور جوی دوسر را انتخاب کنید. این نوع غلات همچنین حاوی پروتئین و فیبر هستند، سرعت هضم را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند برای مدت طولانی‌تری احساس سیری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید