قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > سرگرمی > معما و تست هوش > معما خانواده را از رودخانه رد کنید

معما خانواده را از رودخانه رد کنید

معما:خانواده را از رودخانه رد کنید

یک پدرو مادر و دو فرزندشان می‌خواهند از رودخانه عبور کنند. قایقی کنار رودخانه هست که تنها می‌تواند وزن یک بزرگسال یا دو کودک را تحمل کند.

این خانواده چهارنفره چطور می‌توانند با کم‌ترین تعداد رفت و آمد با قایق، همگی به آن سوی رودخانه برسند.‌

معما خانواده را از رودخانه رد کنید
معما خانواده را از رودخانه رد کنید

پاسخ:

این خانواده می‌توانند با دست کم ۹ بار عبور از رودخانه همگی به آن طرف برسند. رسیدن به جواب این معما راه حل‌های مختلفی دارد که ما یکی از آنها را مرور می‌کنیم.

اگر یک بزرگسال بخواهد به آن سوی رودخانه برود، باید دست کم یک کودک در آن طرف باشد که قایق را برگرداند (البته یک بزرگسال هم می‌تواند قایق را برگرداند ولی در عمل هیچ پیشرفتی حاصل نشده چون یک بزرگسال رفته و یکی برگشته است).

پس برای این که یک کودک در آن طرف داشته باشیم، ابتدا باید هر دو کودک با قایق به آن سوی رودخانه بروند و بعد یکی از آنها به تنهایی بر‌گردد. در سومین حرکت قایق، مادر خانواده به طرف دیگر می‌رود و در چهارمی کودکی که آن طرف بود قایق را بر می‌گرداند. تا اینجا مادر در آن سو است وبقیه اعضای خانواده هنوز در این سو.

در حرکت پنجم دوباره دو کودک به آن سو می‌روند و یکی از آنها باز هم قایق را برمی‌گرداند. تا اینجا تعداد عبور از عرض رودخانه رسید به شش بار.

در حرکت هفتم پدر با قایق به آن سو می‌رود و کودکی که آن طرف پیش مادر بود، قایق را برمی‌گرداند. الان پدر و مادر هر دو به مقصد رسیده‌اند و دو کودک این طرف آب هستند. در واقع معما حل شده است. در آخرین و نهمین حرکت دو کودک هم با قایق به آن سو می‌روند و به جمع گرم خانواده می‌پیوندند!

دیدگاهتان را بنویسید