قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > بهداشت و سلامت > آنچه گروه خونی در مورد سلامتی به شما می‌گوید

آنچه گروه خونی در مورد سلامتی به شما می‌گوید

گروه‌های خونی ژنتیکی هستند و چیزی نیستند که بتوانیم آن‌ها را تغییر دهیم. اما یادگیری چگونگی تأثیر آنها بر خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف می‌تواند درک ما را از چگونگی و چرایی ابتلا به بیماری‌ها بهبود بخشد.

به‌ نوشته نشریه پزشکی مدیکال‌اکسپرس گروه‌های خونی خاص با خطرات بیشتر بیماری قلبی، سکته مغزی و برخی سرطان‌ها مرتبط هستند. این پیوندها می‌تواند راه‌هایی برای تحقیقات بیشتر، درک بهتر علت ابتلا به بیماری‌ها و غربالگری جمعیت‌های پرخطر را فراهم کند.

چهار گروه خونی اصلی وجود دارد: A، B، AB و O. گروه خونی ما بر اساس آنتی‌ژن‌های خاصی است که پاسخ ایمنی را تحریک می‌کنند و در قسمت بیرونی گلبول‌های قرمز وجود دارند. برای مثال فردی که گروه خونی B دارد، آنتی‌ژن‌های B را روی گلبول‌های قرمز خون خود دارد. این بدان معنی است که بدن او سایر آنتی‌ژن‌های B را ایمن می‌شناسد و به آنها واکنشی نشان نمی‌دهد. اما اگر بدن این فرد با آنتی‌ژن A از مثلاً خون تزریق‌شده مواجه شود، فوراً سعی می‌کند آن را مانند عفونت از بین ببرد.

سرطان: تحقیقات نشان می‌دهد که افراد دارای گروه خونی A در معرض خطر بیشتر ابتلا به برخی سرطان‌های معده هستند. دکتر ریموند کومنزو، هماتولوژیست، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه تافتس در ماساچوست می‌گوید عفونت‌های باکتریایی هلیکوباکتر پیلوری در بیماران دارای گروه خونی A شایع‌تر است و این عفونت‌ها می‌توانند باعث زخم معده، التهاب و گاهی اوقات منجر به سرطان شوند. هلیکوباکتر پیلوری همچنین ممکن است با نرخ بالاتر سرطان پانکراس در گروه‌های خونی A، B و AB مرتبط باشد.

این سه گروه خونی ممکن است بر خطر ابتلا به سایر سرطان‌ها نیز تأثیر بگذارد. کومنزو می‌گوید: «برای بیمارانی که دارای گروه خونی A، B یا AB هستند، ژن ABO می‌تواند در افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها، به‌ویژه سرطان‌های ریه، سینه، کولورکتال و دهانه رحم نقش داشته باشد.»

بیماری قلبی: با‌توجه به اعلام انجمن قلب آمریکا، گروه‌های خونی A، B و AB با خطر بیشتر حمله قلبی ناشی از بیماری عروق کرونر نسبت به گروه خونی O در ارتباط هستند. این گروه‌های خونی همچنین با نرخ بالاتر اختلالات انعقادی در ارتباطند.

سکته مغزی: احتمال سکته مغزی در افراد دارای گروه خونی A قبل از ۶۰ سالگی بیشتر از افراد دارای گروه خونی O است.

مالاریا: در مطالعات آزمایشگاهی، به‌نظر می‌رسد پشه‌ها ترجیح می‌دهند از افراد دارای گروه خونی O تغذیه کنند، اگرچه سایر عوامل ژنتیکی نیز در این امر نقش دارند. خوشبختانه، داشتن گروه خونی O به محافظت از افراد در برابر شدیدترین اثرات مالاریا، یک بیماری منتقله از طریق پشه، کمک می‌کند.

کووید ۱۹: در یک مطالعه بزرگ روی بیماران اروپایی، تجزیه‌ و‌ تحلیل‌ها نشان داد که بیماران دارای گروه خونی O کمتر در معرض مرگ ناشی از بیماری کووید قرار دارند.

به‌گفته دکتر کومنزو، درک اینکه چگونه گروه‌های خونی مختلف ممکن است در این خطرات نقش داشته باشند، می‌تواند به بهبود نحوه تشخیص و مدیریت بیماری‌های مختلف در جمعیت عمومی کمک کند. در ضمن افراد نباید ناگهان نگران خطرات خاص مرتبط با گروه خونی خود باشند. چون تفاوت در خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها در این گروه‌های خونی با گروه‌های خونی دیگر بسیار کم است. در نتیجه افراد باید روی عوامل خطری که می‌توانند کنترل کنند، تمرکز نمایند.

کومنزو می‌گوید: «راه‌های زیادی وجود دارد که افراد دارای این گروه‌های خونی می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌ها را به حداقل برسانند و این کار با ورزش، رژیم غذایی سالم، سیگار نکشیدن و تغییرات سالم در شیوه زندگی امکانپذیر است.»

منبع DW

دیدگاهتان را بنویسید