قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه > رپرتاژ آگهی > ۵۰دلایل ترکیدگی وانفجار رادیاتور پکیج چیست؟

۵۰دلایل ترکیدگی وانفجار رادیاتور پکیج چیست؟

ترکیدن وانفجار رادیاتور در سیستم گرمایش خانه یک کابوس است. نه تنها خطر سوختگی بخار وجود دارد، بلکه فوران ناگهانی آب و بخار خانه را سیل می‌کند و باعث ایجاد مشکلات متعددی از آب می‌شود. درک اینکه چرا رادیاتور می ترکد از این اتفاق جلوگیری می کند.فهرستی که باعث ترکیدن رادیاتور می شود شامل موارد زیر می باشد:

آب یخ زده

خوردگی داخلی

انبساط آب گرم

رادیاتور مسدود یا گرفتگی

شیرهای کاهش فشار معیوب

سایر قطعات معیوب در سیستمور خانه

نشتی رادیاتور از بالا

رادیاتور مسدود شده

ترکیدن رادیاتور
ترکیدن رادیاتور

اما چه چیزی می تواند باعث ترکیدن رادیاتور شود؟

از آنجایی که سیستم های گرمایش مرکزی یا همان پکیج برای گرم کردن خانه به آب متکی هستند، واکنش آب به فلزات موجود در رادیاتور اجتناب ناپذیر است، مگر اینکه اقداماتی برای جلوگیری از آن انجام دهید. اگر درمان نشود یا تشخیص داده نشود، ترک ها می توانند ایجاد شوند و بزرگتر شوند و باعث ترکیدن رادیاتورها یا لوله ها شوند. اگر خانه‌ای در ماه‌های سرد برای مدت طولانی گرم نشود، رایج‌تر است.

آب یخ زده

رایج است که یخ زدن آب در داخل لوله باعث انبساط و ترکیدن لوله می شود. همین اتفاق می تواند در داخل رادیاتور نیز رخ دهد. اگر خانه ای گرم نشده بماند، آب انباشته شده در داخل رادیاتور می تواند یخ بزند. انبساط باعث ایجاد ترک های خط مو می شود و یکپارچگی آن را به خطر می اندازد. هنگامی که رادیاتور تحت فشار قرار می گیرد، دیگر نمی تواند فشار را تحمل کند و در امتداد ترک های خط مو می ترکد.

خوردگی داخلی

همانطور که می دانیم آب هرگز آب خالص نیست، بلکه دارای مواد معدنی و گازهای محلول است. این آلاینده ها بسیار خورنده هستند و به مرور زمان رادیاتور را از داخل به بیرون “می خورند”. نتیجه نهایی این است که دیواره‌های رادیاتور تقریباً کاغذ نازک می‌شوند و وقتی تحت فشار قرار می‌گیرند، رادیاتور در قسمت‌های نازک منفجر می‌شود.

چکش آب

چکش آبی پدیده ای است که در اثر تغییرات فشار ناگهانی رخ می دهد. اتفاقی که می افتد این است که وقتی فشار آب تغییر می کند، مانند باز کردن و سپس بستن شیر آب، تغییر ناگهانی باعث ایجاد موج ضربه ای با سرعت بالا می شود. این موج ضربه ای سپس در سراسر سیستم به جلو و عقب باز می گردد. طبق گفته وزارت بهداشت و خدمات انسانی ویرجینیای غربی، چکش آب فشار آب را چندین برابر بیشتر از حد طبیعی آن افزایش می دهد. سپس فشار بالا از معیارهای طراحی رادیاتور فراتر می رود یا باعث ترک های مویی می شود و رادیاتور می ترکد.

دلایل ترکیدن رادیاتور
دلایل ترکیدن رادیاتور

کاویتاسیون

به لبه های آسیب دیده توجه کنید. کاویتاسیون ممکن است مقصر باشد.کاویتاسیون پدیده دیگری است که می تواند باعث ترکیدن رادیاتور شود. آنچه اتفاق می افتد این است که تغییرات ناگهانی در فشار یا دمای آب باعث ایجاد کیسه های خلاء می شود. هنگامی که این کیسه های خلاء که حباب های کاویتاسیون نامیده می شوند منفجر می شوند، این کار را با نیروی زیادی انجام می دهند. انفجارهای کاویتاسیون آنقدر زیاد بوده که پروانه های قایق آسیب دیده است. اگر یک انفجار کاویتاسیون در داخل رادیاتور رخ دهد، ترک های مویی ایجاد می شود که یکپارچگی آن را به خطر می اندازد. هنگامی که رادیاتور تحت فشار قرار می گیرد، در امتداد ترک ها می ترکد.

انبساط حرارتی

اگر یک سیستم حلقه بسته دارید، انبساط حرارتی گاهی اوقات یک تهدید است. وقتی آب گرم می شود، منبسط می شود. وزارت بهداشت ویرجینیای غربی بیان می کند که انبساط در یک سیستم حلقه بسته می تواند به طور قابل توجهی از فشار عادی فراتر رود. این انبساط می تواند از محدودیت های طراحی رادیاتور فراتر رود و رادیاتور می ترکد.

رادیاتور مسدود شده

اگر رادیاتور گرم نمی شود، با احساس کردن اطراف آن، متوجه می شوید که در پایین نقاط سرد و در بالا گرم است. لجن حاصل از مگنتیت به آرامی در لایه های پایینی واحد جمع می شود. این باعث مسدود شدن رادیاتور می شود و آب نمی تواند از آن عبور کند. در موارد شدید، انسداد می تواند باعث ترکیدن رادیاتور در هنگام روشن بودن گرمایش شود.

نشتی رادیاتور از بالا

اگرچه ممکن است به نظر برسد که در شرف ترکیدن است، اما نشتی رادیاتور از بالا نشانه منفجر شدن آن نیست. نشتی در بالا از طریق دریچه تخلیه یا دوشاخه خالی می شود.

بهتر است دریچه تخلیه را به طور کامل تعویض کنید زیرا ممکن است در آینده نیاز به تخلیه هوا از آن داشته باشید. با یک نوار خالی، آن را بیرون بیاورید و قبل از اینکه آن را دوباره به داخل پیچ کنید، مقدار زیادی PTFE (نوار لوله کش) روی آن بمالید. قبل از انجام هر کاری روی رادیاتور مطمئن شوید که دریچه های پایین را ببندید.

شیرهای کاهش فشار معیوب

اگر فشار داخل رادیاتور بیش از حد زیاد شود باید یک شیر تخلیه باز شود. فشار کار معمولی بیشتر بویلرها بین ۱ تا ۱٫۵ بار است، اما در صورت وجود نشتی می تواند به ۳ بار برسد. این وظیفه شیر فشار شکن است که آن را آزاد کند.

با این حال، خود شیرها ممکن است به دلیل زنگ زدگی یا خوردگی معیوب شوند. وقتی فشار داخل رادیاتور خیلی زیاد شود، رادیاتور به جای باز شدن دریچه تسکین می ترکد.

فشار بیش از حد ممکن است به دلیل گرفتگی رادیاتور به دلیل تجمع لجن، محدودیت در سیستم یا شیرهای رادیاتور معیوب باشد.

ترکیدن رادیاتور
ترکیدن رادیاتور

رادیاتورهای پکیج می توانند سال ها بدون ایجاد مشکل اساسی کار کنند، اما کارشناسان صنعت توصیه می کنند که پس از ۸ سال خدمات تعویض شوند. این به این دلیل است که آنها ممکن است به دلیل لجن و تجمع زباله ها مسدود یا ناکارآمد شوند و گاهی اوقات جایگزینی آن ارزان تر از تعمیرات است. سایت روشن تهویه با ۱۵سال سابقه در زمینه تعمیر پکیج در تهران و مناطق اصلی تهران شامل : تعمیر پکیج در شمال تهران, تعمیر پکیج در جنوب تهران ,تعمیر پکیج در شرق تهران ,تعمیر پکیج در غرب تهران در خدمت مردم عزیز استان تهران با داشتن متخصصان و تجهیزات حرفه ای می باشد.هرکجای استان تهران که باشید تعمیرکارپکیج در تهران زیر ۲ساعت به آدرس شما ارسال می شود.

منبع: سایت https://www.roshantamir.ir/ /

دیدگاهتان را بنویسید